لکه های قهوه ای بیشتر به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید روی پوست ظاهر می شوند. اگرچه این لکه‌ها برای ما به نظر مشکل آفرین نمی‌آیند اما برای پوست می توانند خطرناک باشند. در این مطلب در مورد محافظت از پوست در برابر این لکه های قهوه‌ای توصیه‌هایی را ارائه خواهیم داد.

لکه‌های قهوه‌ای چیست؟
لکه های قهوه‌ای در واقع تجمع ملانین‌ها در اپیدرم (لایه بیرونی پوست) یا درم (پوست حقیقی) است.  این لکه‌ها که برای فرد ناخوشایند است، می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد؛ علت‌های هورمونی، التهاب پوستی یا اشعه‌های خورشید. تمامی لکه‌های قهوه‌ای شبیه هم نیستند، بعضی از آن ها گستردگی بیشتری دارند و درمان آن‌ها سخت‌تر است اما بعضی دیگر موضعی هستند و راحت‌تر درمان می شوند. اگرچه تکنیک‌های متعددی برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای ناشی از نور خورشید وجود دارد، اما ملاسما (لکه‌های ناشی از بارداری) و لکه های بعد از التهاب (لکه های قهوه ای که بعد از جوش زدن یا گزش حشرات روی پوست باقی می ماند) سخت‌تر از سایر لکه‌ها درمان می شوند زیرا این لکه‌ها منشا هورمونی دارند. در نتیجه برای از بین بردن این لکه‌ها باید با متخصص پوست مشورت نمایید تا منشا این لکه‌های قهوه‌ای مشخص شود.
درمان لکه‌های ناشی از نور خورشید و لکه‌های پیری آسان‌تر از سایر لکه‌ها است. این لکه ها کوچک هستند و بیشتر در نقاطی ظاهر می شوند که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند (مثلاً پشت دست‌ها).

پوست‌های روشن بیشتر در معرض لکه‌های پوستی هستند
لکه‌های روی پوست به جنسیت مرتبط نیستند و هم زنان و هم مردان ممکن است دچار لکه های پوستی شوند. لکه ها بیشتر به رنگ پوست و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید بستگی دارند؛ هر چه پوست روشن‌تر باشد، بیشتر نسبت به نور خورشید حساس است. پوست‌های روشن خیلی زود با ظهور لکه‌های قهوه‌ای پیری پوست را نشان می‌دهند.

مراقبت از پوست در برابر نور خورشید
چه پوستمان روشن باشد و چه تیره، حتماً باید از پوست در برابر خورشید محافظت کرد. هر لکه قهوه‌ای که به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود بیاید می‌تواند شدت بیشتری پیدا کند.
زنان باردار یا کسانی که پوستشان استعداد لکه آوردن در قسمت میانی صورت (پیشانی و گونه‌ها) را دارد، توصیه می شود که حتماً از اواسط ماه اسفند تا آخر فصل تابستان از ضد آفتابی درای SPF 50 استفاده کنید.
پوست‌های تیره و سبزه معمولاً بعد از آن که پوست دچار التهاب می‌شود، لکه‌های قهوه‌ای روی آن ظاهر می شود؛ بهتر است که اگر صورتتان جوش زد، مانع از ایجاد التهاب آن شوید. به محض این که پوست جوش زد یا حشره ای صورت را گزید، از کرم ضد التهاب استفاده کنید تا شدت قرمزی پوست کاهش پیدا کند. زیرا این قرمزی باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای می‌شود.
پوست‌های تیره باید بسیار مراقب باشند که هیچ چیزی باعث حساسیت یا آسیب رساندن به پوست آن‌ها نشود زیرا باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای می‌شود.
 
برنزه کردن پوست نیز مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای پوست مشکل‌آفرین است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سولاریوم مشکلی ایجاد نمی‌کند در حالی که اگر در جوانی اثرات خود را نشان ندهد حتماً بعد از 50 سالگی لکه‌های پوستی ظاهر می شوند و پوست دیگر رنگی همگونی ندارد.

چه زمانی برای لکه‌های قهوه‌ای باید به پزشک مراجعه کرد؟
لکه‌های پوستی ممکن است گاهی باعث بروز سرطان پوست می شود. البته همه خال‌ها یا لکه‌ها تبدیل به سرطان نمی‌شوند؛ لکه‌ای که در مدت چند ماه بزرگ‌تر شده باید حتماً به متخصص پوست نشان داده شود. 
لکه‌ها را باید بر اساس فاکتورهای زیر بسنجید و اگر هر کدام از موارد زیر را داشت باید بلافاصله به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید: لکه‌های قهوه‌ای نامتقارن، دارای لبه‌های نامنظم، دارای رنگ ناهمگون، دارای قطر بیش از 6 میلی متر، بزرگ شدن و رشد کردن لکه.

چگونه لکه‌ها را از بین ببریم؟
لکه‌های قهوه‌ای قابل از بین رفتن هستند و روش‌های مختلفی برای پاک کردن آن‌ها وجود دارد که استفاده کرم‌های ضدلک جمله این روش‌ها است. این کرم‌ها به کم‌رنگ کردن لکه‌های پوستی و از بین بردن آن‌ها کمک می‌کنند. موثر بودن ان کرم‌ها به نوع پوست، میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عمق لکه پوستی بستگی دارد.
لابرتوار ژاک آندرل با عرضه کرم ضد لک خود به اسم LookActive گامی موثر در جهت از بین بردن لکه‌های مختلف پوستی برداشته است. این برند با بلوکه کردن موقت مرکز فعال مولکول اسکوربیک اسید کاربرد آن را در کرم ضدلک بدون بروز خاصیت منفی آن یعنی اکسیدکردن فراورده نهایی، عملی ساخته است .

آربوتین به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی ، باعث کاهش تولید ملانین و به وجود آمدن لک های تیره روی پوست می شود. هم چنین با محدودکردن انتقال ملانین باعث کاهش ظهور لک های تیره می شود.


اثرات مثبت کرم ضد لک ژاک آندرل :

 • کاهش رنگدانه‌های تیره با وجود عصاره گیاهی آربوتین
 • خاصیت سفیدکنندگی با وجود درصد بالایی از ویتامین C
 • حفاظت در برابر اشعه UV نورخورشید مانند فیلتر
 • رطوبت رسانی عمیق به پوست  وتقویت پوست برای ممانعت از دست دادن رطوبت؛ ترکیب منحصر بفرد از ویتامین E و کره گیاهی شی باتر برای آبرسانی و انعطاف پذیری کافی به پوست
 • ایمن برای مصرف در دوران بارداری و شیردهی
 • مناسب استفاده در روز
 • مناسب برای تکمیل درمان لک با لیزر
 • عدم حساسیت به نورهای طبیعی و مصنوعی
 • آبرسان و ضد چروک
 • مناسب انواع پوست به جز پوست چرب مریض (پوست های چرب دارای جوش)
 • مناسب همه قسمت‌‌های صورت (به جز دور چشم) و بدن (بیکینی، کشاله ران و زیر بغل)
 • حجم این محصول 30ml  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

بازگشت به بالا