فصل تابستان و گرما از راه رسیده… همه خوشحال هستند بجز شما، چرا که مشکلاتتان شروع می شوند: پاهای سنگین، واریس، رگهای بیرون زده…گرما برای شما بیشتر همراه با ناراحتی است تا خوشحالی… با اینحال بدانید که شما محکوم به داشتن یک جریان خون نامناسب نیستید. ما سعی می کنیم که مسئله را بررسی کنیم و مخصوصاً راه حل هایی به شما ارائه دهیم تا حس روانی و سبکی در پاهای شما جاری شود.

گردش خون نامناسب در ارگانیسم بدن ما به چه معناست؟

سیستم گردش خون ما، سیستم بسته ای است که در آن 5 تا 5.6 لیتر خون (برای یک فرد بالغ) در جریان است. خون، 200 هکتار بافت را در هر دقیقه، تغذیه میکند. در کل بدن 300 کیلومتر رگ وجود دارد. بدین ترتیب، واریس، پیچ خوردگی های نسبتاً زیاد رگها است. واریس میتوانند اعضای پایین بدن و البته همچنین منطقه مقعدی (هموروئید) را مبتلا کند.

اما مشکلات جریان خون، تنها ناشی از کاهش برگشت خون در رگ ها نیست بلکه در وهله اول مربوط به جریان خون و لنف ها در تمام ارگانیسم هست. خون غلیظ و در نتیجه لخته میشود، و دلیل اصلی آن پر شدن از مواد سمی است. بنابراین نخستین توصیه، از بین بردن این سموم از طریق پاک کردن کبد می باشد. 

عوامل خطرزای دیگر را نیز باید در نظر گرفت: وراثت، عدم تحرک، استرس، یبوست، قرص های ضدبارداری، اضافه وزن، گرما، برخی لباس ها و کفش ها.

پاسخ ناتوراپاتیک (طبیعی)

مشکلات مربوط به گردش خون را باید جدی تلقی کرد چرا که نشانه اشباع ارگانیسم هستند، و میتوانند گویای مشکلات حادتری مانند بیماری های قلبی-عروقی، فشار خون بالا، اضافه وزن یا دیابت باشند.

– زهکشی کبد

این ارگان، نقشی کلیدی در مدیریت پسمانده ها و پاکسازی خون ما دارد. در هر ساعتی از روز، او مشغول جداسازی، بازیافت، ذخیره سازی و پاکسازی داده هایی (مواد غذایی) است که دریافت میکند. برای کارکرد مناسب، نباید کار بیش از اندازه داشته باشد. گیاهانی مانند ترب سیاه، آرتیشو (کنگر فرنگی)، خار مریم و بلدو کمک بزرگی به کبد برای پاکسازی آن از سموم اضافه میکنند. دسمدیوم نیز گیاهی فوق العاده برای حفاظت از کبد در مقابل سموم اضافه است.

– تغذیه

محصولات بر پایه گندم، پسمانده هایی «چسبناک» در ارگانیسم ایجاد میکنند که به یکدیگر چسبیده و با تشکیل موانعی اساسی بر سر راه بزرگراه مورد استفاده سلول های شما، مشکلاتی در برابر گردش خون ایجاد میکنند.

کم کردن یا حذف گلوتن در مواد غذایی، جریان خون را بهبود می بخشد.

به همین ترتیب، تمامی محصولات صنعتی بسیار شیرین، بسیار شور و همچنین محصولات لبنیاتی، سم زیادی را در ارگانیسم تولید میکنند.

درمانهای دارویی طولانی مدت، دخانیات یا الکل نیز همچنین منبع مهم آلودگی و در نتیجه مشکلات جریان خون هستند.

از مواد غذایی حاوی ویتامین های ب و ث استفاده کنید. این مواد به فعال کردن گردش خون کمک کرده، رگها را نرم کرده و از سیستم گردش خون محافظت میکنند.

آب بنوشید! نیازی نیست روزی دو لیتر آب بنوشید، اما نوشیدن منظم آب (حداقل هر دو ساعت یک بار)، الزامی است. فراموش نکنید که زمانی که تشنه هستند بدین معنی است که بدن شما دیگر دچار کم آبی شده است!

– مواد غذایی مناسب

سبزیجات خام و/یا پخته شده. گوشت سفید یا مرغ، ماهی، تخم مرغ (در صورت امکان نوع بیو)، غلات بدون گلوتن (ارزن، گندم سیاه، کینو، اسپرد)، جوانه گیاهان، سبزی های معطر تازه، پیاز، سیر، شالت (نوعی پیاز کوچک)، میوه تازه و خشک، روغن زیتون و حبوبات، روغن های خام سرد مملو از امگا 3 (کتان، کلزا، شبدر، اسکواش، گردو، فندق)

– مراقبت از سیستم هضم

ریشه بیماری های بسیاری در اختلالات فلور روده ای می باشد، بنابراین میتوان با یک درمان پروبیوتیک آن را علاج کرد.

در واقع، یک فلور دارای اختلال، بر روی کیفیت خونی که در رگهای ما جریان دارد، تأثیرگذار می باشد.

– فعالیت بدنی منظم داشته باشید

ورزش ملایم برای جلوگیری از مشکلات مربوط به گردش خون، بسیار توصیه میشود: شنا، دوچرخه سواری، یوگا، پیلات.

در طول روز تا حد ممکن پاها را بالا ببرید تا برگشت خون تقویت شود.

– دوش اسکاتلندی

اصل معروف یک دوش گرم  یک دوش سرد بصورت تناوبی برای تقویت گردش خون، عالی است. همیشه از کف پا شروع کرده و به سمت کشاله ران ادامه دهید.

 – گیاهانی که به کمک شما می آیند

فیتوتراپی (گیاه درمانی)

جینکو، با تقویت انقباض عروق خونی، به گردش خون محیطی و مغزی کمک میکند. همچنین غلظت خون را کم کرده و به کمک خواص آنتی آکسیدانی اش، سلول های عصبی را محافظت میکند.

انگور قرمز نشاط آور رگها بوده و بوجود آورنده احساس سبکی در پاها میشود.

شاه بلوط هندی گردش خون را افزایش داده و برگشت خون را تقویت میکند.

زغال اخته به گردش خون در مویرگها کمک میکند.

یونجه زرد دردهای ناشی از مشکلات مربوط به گردش خون را تسکین می بخشد.

جاروب قصاب و نیز شاه بلوط بخاطر خواص تقویت کنندگی رگها در مقابل نارسایی مزمن وریدی، استفاده میشوند.

ژموتراپی (جوانه درمانی)

جوانه گیاهان برای درمان اساسی بسیار مفید هستند. همچنین مخصوصاً مصرف جوانه های شاه بلوط هندی و شاه بلوط (پاک کننده لنف ها) و بارانک (تقویت کننده جداره رگها) را به شما توصیه میکنم.

آروماتراپی (رایحه درمانی)

در پایان، برای تسکین سریع، استفاده از روغن های اساسی نعناع فلفلی و سروناز کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

روغن اساسی گل جاوید ایتالیایی نیز برای کاهش رگها یا مویرگهای برجسته، فوق العاده است.

این هم طرز تهیه یک مسکن برای واریس ها:

50 میلی لیتر ژل آلوئه ورا

روغن اساسی نعناع فلفلی: 10 قطره

روغن اساسی سروناز: 10 قطره

روغن اساسی سروکوهی: 10 قطره

روغن اساسی گل جاوید ایتالیایی: 5 قطره

این مواد را در جای خنک نگهداری کنید. دوبار در روز بر روی پاها مالیده و از پایین به بالا ماساژ دهید.  

نویسنده: دلفین گی ایو- ناتوروپات و ایریدولوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

بازگشت به بالا