به‌طور حتم برای شما هم پیش آمده که بعد از شانه کردن موهای‌تان، با صحنه دلهره‌آوری مواجه شوید و شانه یا برس‌تان را پر از مو ببینید. قبول داریم، حس خیلی بدی است، با خودتان فکر می‌کنید که دارید تمام موهای‌تان را از دست می‌دهید و دچار طاسی می‌شوید. ما در این گزارش راه‌های مقابله با این دل‌نگرانی را به شما می‌گوییم.

نشانه‌های ریزش مو:

سیکل طبیعی رشد و ریزش مو:

برای درک علت ریزش مو لازم است که سیکل طبیعی رشد مو را بدانیم.

موی انسان به صورت دوره رشد-استراحت، رشد می‌کند. این سیکل سه مرحله دارد:

  1. آناژن: مرحله رشد
  2. کاتاژن: مرحله پسرفت
  3. تلوژن: مرحله استراحت

عوامل مختلفی می‌توانند روی سیکل رویش مو اثر گذاشته و باعث ریزش موی دائم یا موقت شوند، شایع‌ترین علت ریزش موی سر هم در آقایان و هم در خانم‌ها ریزش موی هورمونی– ژنتیکی یا آندروژنتیک (Androgenetic alopecia) است.  از دیگر عوامل می‌توان به سابقه تب بالا، بیماری‌های تیروئید، کم‌خونی، رژیم‌های غذایی خاص، زایمان و شیردهی، مصرف بعضی داروها، بیماری‌های التهابی یا عفونی پوست سر، مواد شیمیایی، شیمی‌درمانی، استرس و غیره اشاره کرد که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ریزش موی آندروژنتیک:

معمول‌ترین و شایع‌ترین علت ریزش مو در آقایان و خانم‌ها عامل پرقدرت آندروژنتیک است. اصطلاح «آندرو» از آندروژن یا هورمان‌های مردانه‌ساز مانند «دی هیدروتستوسترون» و «تستوسترون» گرفته شده که وجود آنها برای ریزش موی آندروژنتیک هم در آقایان و هم در خانم‌ها لازم هستند و «ژنتیک» نشان از ژنی دارد که به ارث رسیدن آن برای بروز این نوع ریزش مو لازم است.

در آقایان میزان فراوانی طاسی، ۳نفر از هر ۵مرد تا قبل از ۵۰ سالگی است، درحالی که در زنان، یک نفر از هر چهار زن از دست دادن مو و نازک شدن مو را تجربه می‌کنند و بعد از یائسگی بیشتر مستعد طاسی هستند.

در آقایان بعد از بلوغ به‌دنبال افزایش سطح هورمون‌های آندروژنی نازک شدن موها و عقب رفتن موهای ناحیه پیشانی شروع می‌شود. عقب رفتن خط رویش مو در شقیقه‌ها در اکثر مردان سفیدپوست، چه آنهایی که ریزش موی آندروژنتیک در آینده پیدا می‌کنند و چه آنهایی که پیدا نمی‌کنند، دیده می‌شود اما در آنهایی که ریزش موی آندروژنتیک دارند ریزش موی شقیقه‌ها به نواحی عقب‌تر پیشروی و به قله سر ختم می‌شود. موهای پشت و بغل سر چون عموما فاقد گیرنده‌های هورمون مردانه هستند، ریزش پیدا نکرده و تا آخر عمر باقی می‌مانند. در خانم‌ها هم این نوع ریزش مو ایجاد می‌شود ولی معمولا باعث نازک شدن مو و ریزش منتشر در سر می‌شود.

علت ریزش مو در زنان

عدم تعادل بین هورمون‌های زنانه و مردانه می‌تواند سر‌چشمه ریزش مو در خانم‌ها شود، به‌همین دلیل دادن آزمایش‌های هورمونی الزامی است. اغلب زنان با الگوی ریزش زنانه هیچ علائم کلینیکی یا بیوشیمیایی دال بر هورمون جنسی مردانه (آندروژن) اضافی نشان نمی‌دهند. حتی در مواردی با وجود سطح طبیعی تستوسترون، حساسیت بیش از حد نسبت به آندروژن‌ها ‌یا تعداد بیش از حد گیرنده‌های موجود در فولیکول‌های موی سر سبب ریزش مو می‌شوند.

میزان آندروژن‌ها برای بروز ریزش مو، لازم نیست بیشتر از حد طبیعی باشد. اگر ژن ریزش مو موجود و آندروژن‌ها حتی در حد طبیعی باشند، ریزش موی آندروژنتیک بروز می‌کند. آندروژن‌ها مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار در ریزش موی سر انسان هستند. رشد سبیل، موهای زیربغل و ناحیه کشاله ران به آندروژن‌ها وابسته است. رشد موی سر وابسته به آندروژن‌ها نیست ولی وجود آندروژن‌ها برای ریزش موی مردانه لازم هستند.

چطور می‌شود موی ضخیم ما کرکی می‌شود؟!

در سلول‌های خاصی از بدن هورمون تستوسترون توسط آنزیم ۵- آلفا ردوکتاز به هورمون قوی‌تر دی هیدرو تستوسترون تبدیل می‌شود، درمال پاپیلای فولیکول مو گیرنده‌های زیادی برای این هورمون داشته و این هورمون اثری مخرب روی فولیکول‌های سر دارد و باعث ضعیف شدن آنها شده و موهای رشد یافته جدید مرتبا نازک‌تر شده تا اینکه دیگر مویی از آن فولیکول رشد نمی‌کند. دی هیدرو تستوسترون (DHT) از طریق کوتاه کردن سیکل رشد مو باعث می‌شود موی ضخیم در فولیکول‌های دارای گیرنده این هورمون به موی کرکی و نازک تبدیل شود. این کار باعث می‌شود یک فولیکول قبل از رسیدن به مرحله آخر رشد به‌طور زودرس وارد فاز استراحت شده و رشد بیشتر آن متوقف می‌شود. در صورتی که این سیکل رشد معیوب چند بار تکرار شود یک موی ضخیم به موی کرکی تبدیل شده سپس به‌تدریج تمام موهای ناحیه گرفتار، درگیر این جریان شده و با گذشت زمان سر توسط موهای کرکی نازک پوشیده می‌شود. تولید پیگمان (دانه رنگی) نیز کاهش پیدا می‌کند و موها کمرنگ‌تر می‌شوند. نهایتا ناحیه مبتلا، کم‌پشت به نظر رسیده و ممکن است طی زمان از مو خالی شود. این پدیده کرکی شدن یا مینیاتوری شدن مو نامیده می‌شود.

چه عواملی ریزش مو را افزایش می‌دهند؟

مردان و زنان دچار ریزش مو، ژن‌های مربوط به ریزش مو را از یک یا هر دو والد خود به ارث می‌برند. این ژن در مردان به صورت اتوزومال غالب و در زنان اتوزومال مغلوب ظاهر می‌شود. در مرحله تشکیل جنین ژن طاسی باعث می‌شود یکسری از فولیکول‌های مو نسبت به دی هیدرو تستوسترون حساس شوند و بعد از بلوغ به‌دنبال افزایش سطح هورمون‌های آندروژنی این فولیکول‌های حساس به مرحله کرکی شدن وارد شده و از بین می‌روند. سن شروع، میزان و سرعت ریزش مو در هر فرد فرق می‌کند. چرب بودن مو، استفاده از ژل و سشوار بیش از حد، بیماری‌های شدید، سوءتغذیه یا کمبود ویتامین‌ها می‌توانند این روند را تسریع کنند.

نکته!

ویتامین‌ها و عناصر معدنی و رژیم متعادل داشتن باعث می‌شود تمام بدن و اعضای داخلی تمام کارهایی که برعهده‌شان است را به خوبی انجام دهند. برخی اوقات ریزش مو براثر عارضه جانبی برخی بیماری‌ها به‌وجود می‌آید و هنگامی که آن مشکل سلامت برطرف شد، ریزش مو نیز خود به خود درمان می‌شود. هنگامی که ریزش مو به علت شرایط و بیماری‌های مو باشد، از قبیل آلوپسی، دائمی است.

شامپو، ضد ریزش مو

شامپو ضد ریزش مو، شفاف با فرمولاسیون نوآورانه خود بر اساس پرودی اکتیف (کمپلکس هیدروگلیکولیک گیاهی)، از ریزش موها کاسته، رشد آنها را افزایش داده و ساقه مو را بازسازی و زنده میکند. وجود پرودی اکتیف، تحریک کننده رشد با ریشه گیاهی،  تراکم مو را بیشتر کرده، ریزش آن را کاهش می دهد و مو را بازسازی میکند.
«پرودی اکتیف»، فرمولاسیون نوآورانه و منحصر بفرد لابراتوارهای ژاک آندرل، مجموعه ای از عصاره های گیاهی با خواص زیر است:

  • ضد ریزش و بازسازی کننده و تحریک کننده:  عصاره لامیوم آلبوم(گزنه سفید)و عصاره آلیوم ساتیوم(عصاره گیاه سیر) به همراه رزماری و گیاه آرنیکا موها را تقویت کرده و به آن ها حجم می بخشد.
  • ضد باکتری: وجود ریزارگانیسم ها در ساقه مو میتواند سبب بروز عفونت شود. گیاه باباآدم و عصاره گیاه پیجک در این محصول خاصیت ضدباکتریایی دارد.
  • خاصیت ضدالتهابی: به واسطه حضور بابونه و عصاره جوانه کاج، التهاب پوست سر را کاهش می دهد و از خارش سر جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

بازگشت به بالا