میلیا برجستگیهای بسیار ریزی هستند که روی لایه خارجی پوست (اپیدرم) پلک، اطراف چشم و بینی و روی چانه یا گونهها ظاهر میشود. این کیستهای ریز، سفید رنگ یا مایل به زرد هستند و به صورت خوشهای ظاهر میشوند و میتوانند روی سطح وسیعی از پوست مشخص شوند. به ندرت پیش میآید که میلیا متورم و بزرگ شود.
میلیا (milia) جمع واژه میلیوم (milium) است. این جوشهای ریز بیشتر در کودکان و نوزادان دیده میشود. تقریباً نیمی از نوزادان میلیا دارند. اما میلیا در نوجوانان و بزرگسالان هم دیده میشود.

علتهای بروز میلیا چیست؟
میلیا زمانی به وجود میآید که سلولهای مرده پوست یا کراتین (پروتئینی که در پوست و موها وجود دارد) زیر سطح پوست گرفتار میشوند و برجستگیهایی را به وجود میآورند که به شکل جوشهای سرسفید دیده میشوند.  
میلیای پلک کیستهای بسیار کوچک سفیدی هستند که در همه سنین مشاهده میشوند اما بیشتر در نوزادان رایج است.
میلیا با جوش و آکنه تفاوت دارد؛ آکنه بیشتر به دلیل مشکلات هورمونی اتفاق میافتد و التهاب دارد. 
نور خورشید و آسیبهایی که به پوست میزند میتواند یکی از عوامل بروز میلیا باشد زیرا آفتاب باعث میشود که پوست قرمز و ضخیم شود، در نتیجه سلولهای مرده سخت از سطح پوست خارج می شوند و نمیتوانند به شکل طبیعی از پوست جدا شوند.
میلیا میتواند علتهای دیگری هم داشته باشد مثل وجود زخم روی پوست، مصرف بعضی داروها یا وجود بیماری. به این نوع میلیا، میلیای ثانویه میگویند.
گاهی اگر درمانی بر روی این جوشهای سرسفید صورت نگیرد برای همیشه روی پوست باقی میماند.

چگونه میلیا را از بین ببریم؟
میلیا دردناک نیست و روی پوست زخم ایجاد نمیکند و اکثر مواقع خودش از بین میرود. به همین دلیل درمان آن اغلب بیهوده است.
میلیایی که روی صورت نوزادان وجود دارد، بیشتر مواقع بعد از گذشت چند هفته از تولد از بین میرود. میلیای نوجوانان و بزرگسالان معمولاً چند هفته یا چند ماه بعد به صورت خود به خودی از بین میرود؛ البته گاهی نیز برای همیشه باقی میماند.
میلیایی که زیر چشم ظاهر می شود کمی بیشتر از قسمتهای صورت طول میکشد تا از بین برود. برای برداشتن آنها از طریق جراحی، میتوانید به پزشک پوست مراجعه کنید.
پیلینگ پوست، لیزر، سرمادرمانی (کرایوتراپی) و گرمادرمانی (دیاترمی) از دیگر روشهای از بین بردن میلیا است.
خودتان میتوانید به راحتی در خانه میلیایی که روی گونه، چانه یا روی بینی به وجود میآید را به کمک سوزن استریل شده یا ابزار مخصوص بیرون آوردن جوش (قلم جوش) از بین ببرید.

بعضی از درمانهای خانگی و همچنین اقدامات پیشگیرانه هم به از بین رفتن هر چه زودتر میلیا کمک می کنند. از جمله این اقدامات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پاک کردن روزانه منطقه درگیر میلیا: هر روز از یک صابون ملایم یا یک فوم شست و شوی مناسب پوستتان استفاده کنید تا پوست دچار آسیب نشود و آلودگی‌های روی سطح پوست از بین برود. 
  • فوم شست و شوی ژاک آندرل پاریس، آکوا فوم، حاوی عصاره بابونه و آلوئه ورا و معطر به رایحه چای سفید میباشد و تعادل طبیعی پوست را حفظ می‌کند و مانع از بروز میلیا میشود. بابونه موجود در این فوم شست و شو با خاصیت ضد التهابی و ضد حساسیت خود، پوست را از باکتریهای عامل پدید آمدن جوش صورت پاک میکند. آلوئه ورای موجود در آکوافوم غنی از ویتامین و مواد معدنی، یک مرطوب کننده فوق‌العاده است که سلول‌های پوستی را تغذیه می‌کند.
  • از بخور برای باز کردن منافذ استفاده کنید: حتماً از هر از چند گاهی پوست را بخور دهید تا منافذ باز شوند و جرمها بیرون بیاید.
  • از لایهبردار استفاده کنید: هر چند وقت یک بار از لایهبردارها استفاده کنید؛ هرگز در استفاده از آنها زیاده‌روی نکنید. لایهبردارها  برای استفاده روزانه نمیباشند.
  • از ضدآفتابها استفاده کنید: حتماً برای جلوگیری از آسیبهای پوستی و در پی آن بروز میلیا، از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید. ضدآفتابهای ژاک آندرل پاریس با محافظت از پوست در برابر اشعههای UVB و UVA ، مانع از آسیب دیدن آن میشوند و سطح پوست را از هرگونه حساسیت و مشکلات پوستی در امان نگه میدارند.
  • از کرمهای دور چشم مناسب استفاده کنید: کرمهای دورچشم مناسب و بدون مواد چرب به جلوگیری از بروز میلیا کمک میکنند. کرمهای چرب و دارای بافت سنگین باعث بروز میلیا میشوند. کرم دور چشم ژاک آندرل پاریس بافتی سبک و رقیق دارد و جذب آن بالا است و حتی در طولانی مدت باعث بروز میلیا نمیشود.
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

بازگشت به بالا