لینالول یک ترپن الکل است که در طبیعت به وجود می‌آید و در بیش از 200 گونه گیاه وجود دارد از جمله:

 • نعناع‌سانان (اسطوخودوس، انواع نعناع، علف‌های معطر)
 • برگ‌بو سانان (برگ‌بو، دارچین، چوب درخت بلسان بنفش)
 • سدابیان (مرکبات)
 • قارچ‌سانان
 • درختان توس
 • کانابیس‌ها

لینالول رایحه‌ای گل‌مانند شبیه به بوی لوندر (اسطوخودوس) دارد و به دلیل همین معطر بودن در کرم‌ها و روغن‌های آرایشی استفاده می‌شود.

مطالعات نشان داده است که لینالول برای زیبایی و سلامت فواید بسیاری دارد.

خواص درمانی لینالول

محققان طی مطالعات خود دریافته‌اند که لینالول بر روی سلول‌ها و گیرنده‌های مغز تاثیر مثبتی دارد و بر عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد.

در زیر به خواص درمانی این ترکیب شیمیایی طبیعی اشاره می‌کنیم.

 • لینالول به عنوان ضدالتهاب و کاهنده درد

التهاب که با قرمزی، تورم، درد و احساس گرما خود را بروز می‌دهد، یکی از عمکردهای بدن در دفاع از خود است. اگرچه التهاب گاهی برای بدن ما نقش مفیدی ایفا می‌کند اما اگر بیماری‌های التهابی درمان نشوند، می‌توانند به التهابی مزمن تبدیل شوند.

محققان ترکیب لینالول را به دلیل خواص ضدالتهاب آن برای درمان التهابات ناشی از آسیب دیدن بدن یا بیماری پیشنهاد می‌کنند. در یکی از مطالعات انجام شده، دانشمندان توانسته‌اند با روغن‌های حاوی لینالول ورم را در موش‌ها درمان کنند. علاوه بر این، دانشمندان دریافته‌اند که لینالول مانع از انقال سیگنال‌های درد به مغز می‌شود.

 • لینالول به عنوان ضدصرع

به گفته سازمان بهداشت جهانی، تقریباً 450 میلیون نفر در جهان به مشکلات ذهنی، عصبی یا رفتاری دچار هستند.

خوشبختانه محققان بر روی گیاهان و خواص درمانی آن‌ها مطالعاتی انجام دادند و دریافتند که گیاهان حاوی ترپن‌ها مانند لینالول در درمان بیماری‌های مرتبط با سیستم عصبی مرکزی موثر می‌باشند.

صرع یکی از همین بیماری‌ها است که تقریبا 1تا 2 درصد مردم جهان به آن مبتلا هستند. لینالول با کاهش فعالیت های عناصر شیمیایی  مغز که در انقباض عضلات نقش دارند، مانع از بروز تشنج‌های ناشی از صرع می‌شود.

 • لینالول استرس را کاهش می‌دهد

در آزمایش‌هایی که محققان بر روی موش‌ها انجام داده‌اند دریافتند که استنشاق لینالول مانند داروی ضداضطراب و ضداسترس عمل می‌کند.

 • خاصیت آرامش‌بخشی لینالول

بسیاری از افراد از عصاره یا روغن لوندر (اسطوخودوس) استفاده می‌کنند تا بهتر و راحت‌تر بخوابند. این خاصیت به دلیل وجود لینالول می‌باشد. محققان با مطالعه بر روی 31 زن و مرد آمریکایی دریافتند که استنشاق لوندر قبل از خواب کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و انرژی بدن را روز بعد افزایش می‌دهد.

 • لینالول خاصیت ضدمیکروبی را افزایش می‌دهد

محصولات آرایشی عموماً برای حفظ خلوص خود در برابر میکروب‌ها نیاز دارند تا میزان غلظت روغن‌های ضروری آن‌ها زیاد باشد. این غلظتِ زیاد باعث می‌شود تا پوست‌های حساس و آلرژیک واکنش نشان دهند و حساس شوند.

اما مطالعات نشان می‌دهد که وقتی مقدار بیشتری لینالول را به روغن موجود اضافه می‌کنید، خاصیت ضدمیکروبی آن کرم بدون ایجاد حساسیت پوستی افزایش می‌یابد.

 • لینالول و خاصیت ضدریزش مو

طبق مطالعات انجام شده، گیاه لوندر خاصیت ضدریزش دارد و باعث تقویت موها می‌شود که این امر به دلیل وجود لینالول در آن است.

از لینالول در شامپو تقویتی (Hydractis) و تونیک‌های ضدریزش (Capilactive) ژاک آندرل پاریس استفاده شده است و همین امر سبب شده تا علاوه بر افزایش خاصیت ضدمیکروبی، رایحه  بسیار لذت‌بخشی نیز داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

بازگشت به بالا